Umělá inteligence na straně dobra i zla - 2. díl

Používejte AI technologie smysluplně

Machine Learning, Deep Learning a Big Data Analýza zaznamenaly v uplynulých letech významné pokroky, které umožnily mechanizovat úkoly, které dříve řešili jen ti nejnadanější analytici. Umělá inteligence může dát smysl gigantickému množství dat, umožňuje nám totiž vidět v širších souvislostech věci, které jsme dříve neviděli.

Umělá inteligence výrazně urychluje identifikaci nových hrozeb a reakcí na ně. Bezpečnostní nástroje ale nesmí rušit. Proto je nutné AI technologie používat smysluplně tam, kde opravdu zlepší postupy a výsledky.

Mějte však na paměti, že kyberzločin nikdy nespí. Umělá inteligence láká i hackery a kyberzločince, kteří se snaží najít způsoby, jak nové technologie využít a zneužít k útokům, špionážím i krádežím dat a financí.

S využitím AI jednodušeji otestují sítě, naleznou zranitelná místa, vylepší vývoj malwaru a přijdou s ještě nenápadnějšími hrozbami, které se budou snažit vyhnout detekci. Proto je v oblasti kyberbezpečnosti potřeba využívat sofistikované preventivní technologie, které hrozby odhalí a zastaví ještě před branami vaší společnosti. Umělá inteligence hraje a bude hrát v této oblasti důležitou roli.

Doba přeje připraveným

Pro hackery nebyla nikdy příznivější doba - software je snadno dostupný za mizivou, či dokonce nulovou cenu a tutoriál nebo návod ke strojovému učení lze získat podobně jednoduše. Například rozpoznávání obrazu již hackeři využívají v kombinaci s „CAPTCHA farmami“, které tento způsob zabezpečení obcházejí. Jejich úspěšnost je 99,7 %. Oblíbený nástroj Sentry MBA jej má přímo zabudovaný.

Umělá inteligence umožňuje zautomatizovat přizpůsobení obsahu e-mailů na jednotlivce. Nové phishingové útoky jsou proto dnes daleko sofistikovanější – a zaměřené na danou osobu. Tyto útoky už není tak jednoduché odhalit jako dříve. Dokonce i čeština, loga, podpisy a obsah e-mailu bývá k nerozeznání od těch legitimních.

Další klíčová oblast, kde mohou hackeři využít umělou inteligenci, je u klasifikačních problémů. Umělá inteligence je skvělá v zařazování věcí do kategorií. Lze tak zautomatizovat proces vyhledávání nejpravděpodobnějších obětí. Díky umělé inteligenci by také mohli útočníci snáze setrvat v utajení v podnikových sítích a nacházet zranitelná místa. Už nyní se tam dovedou nepozorovaně pohybovat v řádech měsíců, než si jich administrátor všimne.

Jak zůstat v bezpečí?

Nejlepší ochranou proti útokům je soustředit se na základy. Většina společností je stále zranitelná i vůči středně velkým nebo složitým útokům. Nejdůležitější věc, kterou můžou firmy udělat, je zajistit si silnou technickou infrastrukturu, pokračovat v zabezpečení opakovanou simulacích útoků a poučit se z výsledků. Například pomocí nástrojů Microsoft Azure a Microsoft 365. Nezaspěte dobu a využijte potenciál umělé inteligence ve svůj prospěch! Naši specialisti Vám s tím rádi pomohou.

Bezpečnost je nikdy nekončící kontinuální proces. Nechte starosti o citlivá firemní data na našich specialistech. Rádi s vámi proberou konkrétní možnosti zabezpečení, anebo se postarají o reální test útoku na vaši infrastrukturu.

Více se dozvíte v naší webové prezentaci: https://ict.nwt.cz/produkty/bezpecnost-firemnich-siti-a-it/

Další články z blogu

7. 5. 2021
Čínští hackeři útočí na vojenské organizace pomocí nového backdooru!

Útočníci, u nichž existuje podezření, že mají vazby na Čínu, stojí podle nového výzkumu za rozsáhlou kybernetickou špionážní kampaní zaměřenou...

Přečíst
22. 4. 2021
Obhájili jsme certifikaci ISO 27001

Opět jsme obhájili certifikaci ISO 27001, kterou jsme rozšířili na celé ICT datové centrum Silo a záložní lokalitu datového centra...

Přečíst
13. 4. 2021
NWT je držitelem hned několika partnerství společnosti Microsoft

Společnost Microsoft potvrzuje, že společnost NWT a.s. je s platností do 30. 3. 2022 držitelem následujících partnerství společnosti Microsoft: Gold Datacenter,...

Přečíst
(c) 2021 NWT a.s.
Website by NWT Marketing
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram